ZAPYTAMY JEZUSA. Nowy projekt duszpasterski dla dzieci 2023/2024


 

ZAGADKI

ZAGADKA Z NIEDZIELI, 10.12.2023 

ŚWIĘTY JAN EWANGELISTA

Zagadka z Albumu: Święty ten zanim został uczniem Pana Jezusa był uczniem … 

Odpowiedź na zagadkę: Święty Jan Ewangelista był najpierw uczniem Jana Chrzciciela.


ZAGADKA Z NIEDZIELI, 3.12.2023

ŚWIĘTY ŁUKASZ EWANGELISTA

Zagadka z Albumu: Święty ten był bardzo dobrze wykształcony. Kim był z zawodu?

Odpowiedź na zagadkę: Święty Łukasz Ewangelista z zawodu był lekarzem.


ZAGADKA Z NIEDZIELI, 26.11.2023

ŚWIĘTA ELŻBIETA

Zagadka z Albumu: Święta ta po śmierci męża opuściła zamek. Gdzie zamieszkała?

Odpowiedź na zagadkę: Święta Elżbieta po śmierci męża opuściła zamek i zamieszkała w szpitalu, który sama ufundowała i w którym opiekowała się chorymi.


 

ZAGADKA Z NIEDZIELI, 19 .11.2023

ŚWIĘTA ELŻBIETA

Zagadka z Albumu: Święta ta była blisko spokrewniona ze świętą Jadwigą Śląską. Jakie to pokrewieństwo?

Odpowiedź na zagadkę: Mama świętej Elżbiety była siostrą świętej Jadwigi Śląskiej.

 


ZAGADKA Z NIEDZIELI 12.11.2023

ŚWIĘTY BRAT ALBERT

Zagadka z Albumu: Jak nazywał się ten święty zanim przyjął imię zakonne?

Odpowiedź na zagadkę: Święty ten nazywał się Adam Chmielowski.


ZAGADKA Z NIEDZIELI 5.11.2023

ŚWIĘTY JACEK

Zagadka z Albumu: Święty ten nazywany jest “świętym z pierogami”. Dlaczego?

Odpowiedź na zagadkę: Święty Jacek dokonał cudu – uratował zniszczone zboże. Ze zboża można było zrobić mąkę, a z niej pierogi.

 

Szerszy opis:

“Święty Jacku z pierogami, módl się za nami”.

W pewnej wsi grad zniszczył zboże. Gospodarze obawiali się głodu. Gdy zjawił się ojciec Jacek błagali go o wstawiennictwo u Boga. Ojciec Jacek wzniósł oczy ku niebu i oto zniszczone zboże podniosło się. Było ziarno, z ziarna mąka, a z mąki – pierogi!

Pierwszy polski święty misjonarz. Kształcił się we Włoszech i tam z rąk świętego Dominika przyjął habit zakonny. 

Gdy był na misjach, uciekając od Tatarów, którzy podpalili kościół, zabrał Najświętszy Sakrament. Wówczas usłyszał głos: “Jacku, zabierasz Syna a zostawiasz Matkę?” Matka Boża obiecała mu, że nie będzie dla niego ciężarem. Jacek zabrał tez figurę Matki Bożej. Rzeczywiście figura była bardzo lekka.

Wizerunek świętego Jacka znajduje się na witrażu w  prezbiterium po lewej stronie.


 ZAGADKA Z NIEDZIELI 29.10.2023

ŚWIĘTY JUDA TADEUSZ

Zagadka z Albumu: Ile listów w Piśmie świętym jest autorstwa świętego Judy Tadeusza?

Odpowiedź na zagadkę: W Piśmie świętym jest jeden list autorstwa Apostoła Judy Tadeusza.

Szerszy opis: Wizerunek Judy Tadeusza znajduje się na czwartym filarze po prawej stronie od wejścia głównego.

Święty Juda Tadeusz jest bratem Jakuba Apostoła. Należał do 12 Apostołów Pana Jezusa.

Jego przydomek “Tadeusz” oznacza odważny.

Przedstawiany jest z maczugą, bo od niej zginął, poniósł śmierć męczeńską.

Przyjaciel opuszczonych i zrozpaczonych.

Jest patronem od spraw beznadziejnych. Przywraca nadzieję, oddala trwogę, wlewa w serca otuchę.

 


 ZAGADKA Z NIEDZIELI 22.10.2023

ŚWIĘTA JADWIGA

Zagadka z Albumu: Święta ta przedstawiana jest z budynkiem kościoła. Czy rozpoznajesz jaki to kościół?

Odpowiedź na zagadkę: Na naklejce święta Jadwiga jest  przedstawiona z naszym kościołem parafialnym.

Szerszy opis:  Święta Jadwiga fundowała kościoły i klasztory. Dlatego przedstawiana jest często z budynkiem kościoła w ręku.  Święta ta ufundowała między innymi kościół i klasztor w Trzebnicy. Na figurze znajdującej się w naszym kościele, również pokazana jest z kościołem. Tym razem kościół znajduje się u jej stóp. Jest to bryła naszego kościoła parafialnego św. Elżbiety.


NIEDZIELA, 15.10.2023

ŚWIĘTY FRANCISZEK

Zagadka z Albumu: Pan Jezus powiedział temu świętemu, żeby odbudował Jego dom. Co zrobił święty?

Odpowiedź na zagadkę:  Święty Franciszek wyremontował kościółek w San Damiano. Dopiero później zrozumiał, że Panu Jezusowi nie chodziło o kościół z cegły, lecz o Kościół składający się z wierzących w Pana Boga.

Szerszy opis:  Pewnego razu, gdy święty Franciszek modlił się w kościółku San Damiano objawił mu się Pan Jezus, który powiedział: „Franciszku, napraw mój dom”. Franciszek wziął pieniądze bogatego ojca i przeznaczył na remont kościoła. Sam też pracował przy odbudowie świątyni. Z czasem oddał ojcu, co wziął z rodzinnego majątku. Pewnego dnia, po rozmyślaniu słów Pana Jezusa, zrzucił z siebie bogate szaty, zostawił dom i poszedł, by służyć Bogu i ubogim. Wtedy też zrozumiał, że Panu Jezusowi nie chodziło o kościół z cegły, lecz o Kościół składający się z wierzących w Pana Boga. Przemierzał Italię głosząc słowo Boże. Służył ubogim i chorym. Sam jadł i pił jedynie to, co podarowali mu ludzie. Był żebrakiem. Starał się naśladować Pana Jezusa. Otrzymał nawet stygmaty, czyli rany na ciele w miejscach, gdzie miał Chrystus. Założył zakon franciszkanów, by też inni mogli pójść jego drogą. Po Matce Bożej jest najbardziej znanym świętym.


NIEDZIELA, 8.10.2023

ŚWIĘTY ANTONI

Zagadka z Albumu: Święty ten przedstawiany jest często z Dzieciątkiem Jezus. Dlaczego?

Odpowiedź na zagadkę: Święty Antoni przedstawiany jest z Dzieciątkiem Jezus, gdyż Dzieciątko Jezus przyszło do świętego i przytulało się do niego, kiedy odpoczywał on u hrabiego Tiso po 40 dniach głoszenia kazań. 

Szerszy opis: Hrabiemu Tiso, właścicielowi dóbr Camposampiero, który zaprosił do siebie ciężko chorego św. Antoniego na odpoczynek, po tym jak w ciągu Wielkiego Postu, przez 40 kolejnych dni, głosił on w Padwie kazania. Gospodarz często odwiedzał swego gościa i pewnego razu, zaglądając do jego pokoju, zobaczył niezwykłej piękności Dziecię, które uśmiechało się i przytulało do Świętego. Choć hrabia szybko się wycofał, Antoni zorientował się, że ktoś go oglądał, a upewniwszy się, że Tiso widział Dzieciątko, prosił go, aby nikomu nie mówił o tym, co zobaczył. Kilka lat po śmierci Świętego hrabia, czując się zwolniony z danego przyrzeczenia, opowiedział o tym, co widział. Odtąd zaczęto przedstawiać św. Antoniego z Dzieciątkiem. 


NIEDZIELA, 1.10.2020

NAJŚWIĘTSZA MARYJA PANNA

Zagadka z Albumu: Święta ta przedstawiana jest z wężem pod stopą. Dlaczego?

Odpowiedź na zagadkę:   Maryja przedstawiana jest z wężem pod stopą, gdyż według słów Pisma Świętego,  jako Matka Zbawiciela, depcze węża-szatana.


NIEDZIELA, 24.09.2023

ŚWIĘTY STANISŁAW KOSTKA

Zagadka z Albumu: Święty ten pokonał pieszo bardzo długą drogę, by dojść do celu. Czy wiesz ile kilometrów przeszedł?

Odpowiedź na zagadkę:  Święty Stanisław Kostka przeszedł 650 kilometrów.


NIEDZIELA, 17.09.2023

ŚWIĘTA ELŻBIETA

Zagadka z Albumu: Święta ta przedstawiana jest z różami. Dlaczego?

Odpowiedź na zagadkę: Według legendy, Elżbietę wychodzącą z zamku z koszem bułek dla biednych spotkał mąż, a widząc, że niesie coś ukrytego pod płaszczem z ciekawości poprosił, by odsłoniła płaszcz. Zamiast bułek zobaczył, pomimo pory zimowej, róże.