Pielgrzymka na Jasną Górę, 28.07.2016


O północy, ze środy 27 lipca na czwartek 28 lipca 2016 roku, wyruszy z naszej parafii autokarowa pielgrzymka na Jasna Górę. W czuwaniu i modlitwie dziękczynnej za 1050 lat chrześcijaństwa w naszej ojczyźnie wezmą udział 54 osoby z parafii z ks. proboszczem Januszem Jastrzębskim. Głównym wydarzeniem pielgrzymki będzie udział we Mszy św. jubileuszowej, której będzie przewodniczył Ojciec Święty Franciszek.

 

NARODOWE DZIĘKCZYNIENIE NA JASNEJ GÓRZE

Po odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych w Gnieźnie i Poznaniu przychodzi czas na narodowe dziękczynienie za łaskę 1050 lecia chrztu na Jasnej Górze. Czynimy to pod przewodnictwem Ojca św. Franciszka, w obecności Pasterzy Kościoła, razem z władzami naszej Ojczyzny: Prezydentem RP Andrzejem Dudą, Rządem z Premier – Beatą Szydło, Posłami i Senatorami, przedstawicielami Narodu i Polonii. Msza św. pod przewodnictwem Papieża Franciszka w duchowej stolicy naszej Ojczyzny, posiada głęboki sens historyczny, zbawczy i zarazem symboliczny, będąc zwieńczeniem obchodów Jubileuszu chrztu Polski. Będzie również swoistą klamrą, spinającą tegoroczne obchody z uroczystościami Millenijnymi z 1966 roku, kiedy to władze PRL nie zezwoliły papieżowi Pawłowi VI na przyjazd do Polski.

Miejscem narodowego dziękczynienia za łaskę chrztu jest duchowa stolica Polski. Drogi Narodu polskiego łączą się nierozerwalnie z Maryją i biegną przez Jasną Górę. Tak ujmująco wyraził to Jan Paweł II w swojej pierwszej pielgrzymce: 4 VI. 1979 r. – mamy w Ojczynie naszej „święty nawyk”. Przyzwyczaili się Polacy wszystkie niezliczone sprawy swojego życia, różne jego momenty ważne, rozstrzygające, chwile odpowiedzialne wiązać z tym miejscem, z tym sanktuarium. Przyzwyczaili się ze wszystkim przychodzić na Jasną Górę, aby mówić o wszystkim swojej Matce”. To osobliwy klucz do rozumienia procesu dziejowego, który dokonuje się w duszach Polaków: obecność w nim Maryi, Matki Jezusa i Matki Narodu Polskiego.

Świadczy o tym, odniesienie do hymnu: „Bogurodzica Dziewica, Bogiem sławiena Maryja!”. Tyle przeżyć i duchowych odniesień budzi w nas cudowna obronna twierdzy jasnogórskiej i śluby króla Jana Kazimierza z 1656 r., w których Matka Jezusa została nazwana uroczyście – Królową Korony Polskiej! W chwilach zwycięstw, ale i czasie niewoli i wojen, Królowa Polski na Jasnej Górze była „ostoją”, dawała nadzieję i przypomniała o potrzebie walki o wolność. Ile nadziei przyniósł „Cud nad Wisłą” w 1920 r. Na progu ciemnej nocy komunizmu – oddanie Polski Niepokalanemu Sercu Maryi 8. IX.1946 r. przez Kard. Augusta Hlonda. Rok 1956 – Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego w 300. rocznicę ślubów lwowskich. Od 1957 r. rozpoczęła się Wielka Nowenna przed Tysiącleciem Chrztu Polski, aby w roku polskiego Millenium, 3 V 1966 r., na Jasnej Górze w obecności olbrzymiej rzeszy pielgrzymów został wypowiedziany ustami Prymasa Polski, Akt Oddania Maryi w macierzyńską niewolę miłości za wolność Kościoła w Polsce i świecie współczesnym.

Również w 1050 rocznice chrztu. w dniu 3 maja, podobnie jak w 1966 r., Abp. Stanisław Gądecki razem z Biskupi na Jasnej Górze, Aktem zawierzenia oddali w niewolę miłości Matce Bożej cały Naród, aby każdy ochrzczony wspomagany łaską wieźli z Maryją, mógł wypełnić przyrzeczenia chrztu.

Jasna Góra przed 25 laty – w 1991 roku gościła młodych w ramach VI ŚDM. Przybyli oni z Janem Pawłem II, aby oddać swoje życie Matce Pana. Dlatego też na drodze papieskiej pielgrzymki na ŚDM w Krakowie – znalazło się Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła, aby na zawierzyć nowe pokolenia Młodych i prosić o dar pokoju dla świata.

Obchody Millenium w 1966 r. były wielkim dziękczynieniem Panu Bogu, Ojcu narodów za dzieje chrześcijańskie Polaków. W 1050 rocznice chrztu, przybywamy na Jasną Górę, aby  jedności ducha pod przewodnictwem Ojca św. Franciszka, wyznać naszą wiarę i wdzięcznym sercem wyśpiewać uroczyste „Te Deum Narodu Polskiego”. A w dłoniach naszej Królowej pragniemy z Ojcem św. ubezpieczyć całą naszą chrześcijańską, osobistą i narodową przyszłość. Trzeba dziś zawierzyć ten nowy etap polskiego życia, bytu całego społeczeństwa, przekonywał nas św. Jana Paweł II! Zawierzenie świadczy o tym, że chcemy trwać w Przymierzu, które Bóg zawarł z całą rodziną narodów – i z nami – w Chrystusie, w Synu Dziewicy z Nazaretu, w Jego Krzyżu i Zmartwychwstaniu. Zawierzenie określa ostateczny wymiar naszego ziemskiego pielgrzymowania.

/strona internetowa jasnagora.pl/