Droga Neokatechumenalna
W pierwotnym Kościele, kiedy świat był pogański, ten, kto chciał zostać chrześcijaninem, musiał rozpocząć „katechumenat”, będący itinerarium formacji przygotowującej do Chrztu. Dziś proces sekularyzacji doprowadził wiele osób do porzucenia wiary i Kościoła. Stąd konieczne jest itinerarium formacji do chrześcijaństwa.
Droga Neokatechumenalna nie jest ruchem, czy stowarzyszeniem, lecz narzędziem w łonie parafii, by na nowo przywieść do wiary ludzi, którzy ją porzucili.
Zapoczątkowana w latach sześćdziesiątych w jednym z ubogich przedmieść Madrytu, przez Kiko Argüello i Carmen Hernández, została poparta przez arcybiskupa Madrytu Casimiro Morcillo, który dostrzegł w tej pierwszej grupie rzeczywiste odkrycie Słowa Bożego i praktyczną realizację odnowy liturgicznej, wprowadzanej wówczas przez Sobór.
Wziąwszy pod uwagę pozytywne doświadczenie w parafiach Madrytu i Rzymu, w 1974r. Kongregacja Kultu Bożego określiła to doświadczenie mianem „Drogi Neokatechumenalnej”.
Chodzi o drogę nawrócenia, poprzez którą odkryć można bogactwo Chrztu.
Droga rozprzestrzeniła się na ponad 900 diecezji w 105 krajach, gdzie w 6 000 parafii istnieje 20 000 wspólnot.
W 1987r. w Rzymie otwarto Misyjne Międzynarodowe Seminarium „Redemptoris Mater”, przyjmujące młodzieńców, których powołanie dojrzewa we wspólnocie Neokatechumenalnej i którzy gotowi są pójść na cały świat. W konsekwencji wielu biskupów przejęło rzymskie doświadczenie i dziś w świecie istnieje ponad 110 diecezjalnych misyjnych seminariów “Redemptoris Mater”, w których formuje się kilka tysięcy seminarzystów.
W odpowiedzi na wezwanie papieża Jana Pawła II do nowej ewangelizacji, wiele rodzin, które przeszły już Drogę, ofiarowało się do pomocy w dziele misyjnym Kościoła i przeprowadziło się do najbardziej zeświecczonych i zdechrystianizowanych obszarów świata, przygotowując powstanie nowych parafii misyjnych.
Droga neokatechumenalna opiera się na trójnogu, który stanowią: Słowo Boże, Eucharystia i wspólnota. Neokatechumenat został pomyślany na wzór katechumenatu, jaki w istniał w Kościele pierwszych wieków. Koncentruje się on na sakramencie chrztu oraz na jego skutkach, a działa poprzez serie wyraźnie wyodrębnionych etapów.
Oficjalna strona www Wspólnot Neokatechumenalnych
Droga w naszej Parafii
Pierwsza wspólnota w naszej parafii została założona w 1984 roku przez katechistów z Lublina. Obecnie w naszej parafii jest 7 wspólnot.
1 wspólnota – skończyła już etapy Drogi,
2 wspólnota – skończyła już etapy Drogi,
3 wspólnota – etap Ojcze Nasz,
4 wspólnota – etap Traditio,
5 wspólnota – etap 2 scrutinium,
6 wspólnota – etap 1 scrutinium
7 wspólnota – pre-katechumenat
Kontakt:
tel. 530-687-328
e-mail: neo.swelzbieta@gmail.com
Jak wstąpić do wspólnoty?
Aby wstąpić do wspólnoty należy uczestniczyć w katechezach zwiastowania. Katechezy kończą się wyjazdowymi dniami skupienia tzw. konwiwencją (piątek wieczór – niedziela południe). Zapraszamy!